Aromatyczne przyprawy, kawy i herbaty

Herbata i kawa są napojami znanymi na całym świecie. Ceni się je nie tylko za ich smak, ale także za szereg innych właściwości. Zazwyczaj posiadamy swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie dnia bez filiżanki któregoś z nich.
Wiedzę o parzeniu herbaty zgłębiano w Chinach już około 2700 roku p.n.e. Legenda głosi, że chiński cesarz Shen Nong wypił ją po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z wrzątkiem wpadły przypadkowo przyniesione przez wiatr liście herbaty. Po uzyskaniu ogromnej popularności w Chinach, uprawa herbaty rozprzestrzeniła się na cały kontynent azjatycki.
Plantacje herbaty zakłada się około 1000 m n.p.m. w miejscach, gdzie panuje gorący i wilgotny klimat. Jedna roślina może plonować nawet 20 lat. Poza ewidentnymi walorami smakowymi, herbata jest bogata w składniki, które które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Herbata poprawia zdolności pamięciowe, ma właściwości oczyszczające, pozytywnie wpływa na układ trawienny i poprawia wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami) to substancje należące do grupy polifenoli. Wykazują one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające, działają korzystnie na układ pokarmowy, chroniąc śluzówkę jelit. Oddziałują także na układ nerwowy ograniczając odruchy bólowe jak swędzenie czy pieczenie. Wykazują skuteczność w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami. Zawartość garbników w herbacie jest zależna od jej rodzaju. Najbardziej znanym i powszechnie lubianym rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją poprzez kilkugodzinną fermentację i suszenie.Podczas fermentacji listki puszczają sok, co sprzyja utlenianiu. Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu smakoszy zdobyła także herbata zielona, a to za sprawą jej właściwości wspomagających przemianę materii. Jej lekko cierpki i orzeźwiający smak uzyskuje się tylko poprzez suszenie. Nie stosuje się fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków zbieranych ręcznie wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia. Napar z białej herbaty ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest wysoko ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.
Aby wydobyć z herbaty wszystkie dobroczynne związki należy ją parzyć przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest niezwykle ważny ponieważ daje możliwość uzyskania napoju o różnych właściwościach. Jeśli będziemy parzyć herbatę krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.


Kawa cieszy się na świecie równie dużą popularnością jak herbata. Bogata w kofeinę ma działanie pobudzające, poprawia sprawność psychiczną i dodaje energii. Kolebką kawy jest Etiopia, a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo sprzedawano ją w aptekach, gdyż uważana była za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec jest wiecznie zielonym krzewem, rosnącym głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca. Kawa wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ nie da się jej zaliczyć do zdrowej żywności. Nad jej właściwościami wciąż prowadzi się badania naukowe. Do tej pory wykazano, że składniki w niej zawarte mogą zapobiegać chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy chwilowa poprawa pamięci krótkotrwałej oraz podniesienie IQ. Poprawia koncentrację, dotlenia organizm, ma pozytywny wpływ na trawienie i krążenie. Przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma właściwości antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z kofeiną. Zbyt duża ilość kawy powoduje niepokój i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka dawka nie jest szkodliwa dla organizmu.
Świetną alternatywą dla kawy i herbaty jest yerba mate. Napój ten przyrządza się z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim rośnie na niewielkim obszarze na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Jest tam uprawiane i eksportowane na cały świat. Należy pamiętać, że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest całkowicie inny niż napojów znanych nam na co dzień. Do naczynia sypie się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę zakończoną sitkiem zwaną bombilla. Jedna porcja może być zaparzana nawet 7 razy. Yerba mate charakteryzuje się bardzo gorzkim smakiem, a zwłaszcza porcja zaparzana pierwszy raz. Do jej dość specyficznego smaku trzeba się przyzwyczaić. Opłaca się jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą bombą witaminową. Poza właściwościami pobudzającymi, doskonale oczyszcza organizm, stabilizuje ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia, poprawia przemianę materii, wygładza skórę oraz zwiększa odporność. Jest bogata w wiele dobroczynnych ziązków chemicznych, witamin, mikro- i makroelementów. Nieczęsto się zdarza, aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.
Nie ważne czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate, bardzo trudno jest zdobyć produkty oryginalne, aromatyczne o wysokiej jakości. Jednym z niewielu miejsc, gdzie są dostępne, jest sklep internetowy skworcu.com.pl.

Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy oferuje również różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy.