Co to są lakierobejce i do czego służą?

Lakierobejce

Z pewnością wiele osób zetknęło się z określeniem, którym jest lakierobejca. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie dokładnie określić, do czego tego rodzaju preparat służy. Lakierobejce używane są przede wszystkim do zabezpieczenia drewna przed działaniem najróżniejszych czynników zewnętrznych, jak również do podkreślenia jego walorów estetycznych. To podstawowa różnica pomiędzy bejcą która ma za zadanie podkreślić wygląd drewna. Jak jednak wybrać odpowiednią lakierobejcę i w jaki sposób przeprowadzić  pokrycia nią wybranych elementów drewnianych? Czy  każdy może wykonać proces pokrycia drewna lakierobejcą samodzielnie w domu? Sprawdźmy. 

Lakierobejca – co to właściwie jest?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, lakierobejca nie tylko zabezpiecza drewno przed działaniem najróżniejszych czynników zewnętrznych – w tym także tych atmosferycznych – ale też podkreśla jego wygląd. Tym samym, aby bezpiecznie i prawidłowo nałożyć lakierobejcę, drewno musi zostać do tego celu odpowiednio przygotowane. Lakierobejca jest także świetną alternatywą, jeśli chodzi o farby do drewna. Farby bowiem jedynie podkreślają wygląd oraz eksponują swoje drewniane. Podobnie działa sama bejca. Natomiast lakierobejce, są tak naprawdę preparatem, który łączy w sobie te dwa czynniki. Wybór odpowiedniej lakierobejcy, zależny będzie przede wszystkim od tego, czy planujemy pokryć nią meble lub przedmioty znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, czy też będzie ona przeznaczona do urządzeń lub przedmiotów drewnianych znajdujących się na zewnątrz. Warto sprawdzić, do jakiego celu jest wybrany przez nas preparat dedykowany. 

Jak prawidłowo używać lakierobejcy?

Używanie prawidłowo lakierobejcy, to przede wszystkim dobór odpowiednich do tego celu narzędzi. Musimy zadbać o to, aby drewno było również zostało prawidłowo przygotowane – powinno być ono oczyszczone, może być wstępnie pokryte lakierem lub innym preparatem, jednak zadbajmy o to, aby jego warstwa nie była zbyt gruba. Warto także wyposażyć się w porządny pędzel, który będzie do tego celu niezbędny. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu przestrzeni, w której wykonujemy pracę przy użyciu lakierobejcy. Najlepiej wykonywać je na zewnątrz pomieszczeń, jednak zadbajmy też o to, aby nie dostała się tam wilgoć.