Dolegliwości związane z zakwaszeniem organizmu

Wielu ludziom towarzyszą bezustannie takie dolegliwości jak bóle głowy, ciągłe zmęczenie, bóle stawów, czy problemy trawienne. Zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po dostępne w aptece bez recepty środki łagodzące wymienione wyżej objawy, nie zastanawiając się nad ich genezą.  Szukać ich pochodzenia zaczynamy przeważnie wtedy, gdy stają się one tak uporczywe,  że utrudniają nam codzienne  funkcjonowanie. Zdarza się często tak, że po wizycie u lekarza i wykonanych badaniach okazuje się, że nic nam nie jest,  a pomimo to dolegliwości i tak nam dokuczają. Niewielu z nas wie, że ich przyczyną może być zakwaszenie organizmu.
Zakwaszenie organizmu jest skutkiem złego sposobu odżywiania się. W sklepach dostępnych jest  niestety bardzo dużo produktów wysoko przetworzonych. Spożywamy także znaczne ilości mięsa, produktów zbożowych i nabiału,  co zakłóca równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Dieta alkaliczna, bogata w warzywa i owoce mogłaby uchronić nas przed zaburzeniami w równowadze kwasowo-zasadowej, a tym samym przed najróżniejszymi chorobami, do których ono po pewnym czasie prowadzi.


Różne płyny, znajdujące się w organizmie człowieka mają inne pH. Najbardziej kwaśny jest oczywiście sok żołądkowy, którego pH wynosi około 2. Właściwy odczyn krwi mieści się ww normie pH od 7,35 do 7,45. Mocz natomiast może być lekko kwaśny, lekko zasadowy lub obojętny. Rozbieżność ta jest wynikiem odpowiedzialności nerek za usuwanie z organizmu toksyn i różnych niepotrzebnych substancji. Zakwaszenia organizmu nie należy mylić z kwasicą, gdzie nieprawidłowościom ulegają procesy odpowiedzialne za prawidłowe pH we krwi,  płucach i nerkach. Kwasica jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, gdyż każde odchylenie od zakresu właściwego pH krwi może powodować bardzo duże konsekwencje zdrowotne. Zakwaszenie organizmu nie jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia, gdyż w jego przypadku, mechanizmy regulujące  pH organizmu funkcjonują prawidłowo. Są jednak zmuszone do radzenia sobie  z metabolizowaniem i wydalaniem większej ilości związków kwasotwórczych, niż w przypadku stosowania odpowiedniej diety.
Jak już wcześniej  zostało wspomniane, zakwaszenie organizmu jest wynikiem niewłaściwego odżywiania się. Podczas trawienia uwalniane są aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, monocukry, składniki mineralne i witaminy. Wszystkie te elementy są później metabolizowane, a od efektu  tego procesu zależy, czy żywność zadziałała zasadotwórczo, kwasotwórczo czy obojętnie. Na to działanie największy wpływ ma zawartość w spożywanych produktach różnych pierwiastków. Fosfor, siarka i chlor mają  działanie kwasotwórcze, wapń, magnez, potas i sód – zasadotwórcze. Ważnymi czynnikami powodującymi zakwaszenie są także: stres, stosowanie używek,  brak aktywności fizycznej oraz głodzenie się.
Objawy zakwaszenia organizmu nie są charakterystyczne, ale mogą być odczuwane w całym organizmie. W oparciu o jeden czy dwa trudno jest stwierdzić czy to właśnie zakwaszenie, bo tego typu objawy może wywoływać wiele różnych czynników. Jeśli jednak występuje jednocześnie kilka z nich, warto się temu bliżej przyjrzeć. Objawy zakwaszenia organizmu to: nieustanne zmęczenie, obniżenie nastroju, nerwowość, drażliwość, zajady, problemy z układem trawiennym, podrażnienie dróg moczowych, katar, sucha skóra, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i migrujące bóle stawów.


Mnóstwo  ludzi zastanawia się, jak można zmierzyć poziom zakwaszenia organizmu. Do wykonania pomiaru poziomu zakwaszenia organizmu służy papierek lakmusowy do mierzenia  pH moczu Holistic. Za jego pomocą należy zmierzyć pH moczu kilka razy dziennie, rozpoczynając od moczu tuż po przebudzeniu. Z wyników trzeba utworzyć krzywą. Jeśli otrzymaliśmy linię prostą lub lekko wznoszącą, oznacza to, że nasz organizm jest zakwaszony.  Wykres osoby zdrowo odżywiającej się i niemającej problemów z zakwaszeniem będzie miał postać zygzaka, gdyż pH moczu będzie się zmieniało w zależności od posiłków.
Odkwaszenie organizmu to często niemały wysiłek, gdyż wiąże się niestety z bezwzględną potrzebą zmiany błędnych nawyków żywieniowych. Niezwykle trudno jest zachować zdrową dietę, jeśli przyzwyczailiśmy się przez lata do spożywania dużych  ilości mięsa, tłuszczu oraz słodyczy. W tego typu  przypadkach niezastąpionym  wsparciem może okazać się zażywanie minerałów zasadowych Bas Balans Holistic. Produkt  ten zawiera pierwiastki równoważące pH ciała takie jak cynk, magnez i potas. Pomagają one między innymi wyeliminować zmęczenie, wspierają układ nerwowy oraz właściwą  pracę mięśni. Przyczyniają się do poprawy odporności organizmu, pomagają utrzymać skórę, włosy i paznokcie  w świetnej  kondycji. Odpowiadają także  za prawidłową przemianę  węglowodanów, kwasów tłuszczowych i witamin. Wszystko to sprawia, że równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie zostaje utrzymana.
Warto sprawdzić, czy dokuczające nam dolegliwości nie są efektem zakwaszenia organizmu. Dobre samopoczucie, zbilansowana dieta i wspomaganie przemiany substancji kwasotwórczych to najlepszy sposób na zachowanie witalności i jasności umysłu.