Co raz więcej mówi się obecnie o zdrowym odżywianiu. Co można powiedzieć o GMO w kontekście zdrowego odżywiania?
Oczywiście każdy musi w tym zakresie podjąć osobistą decyzję, niemniej trzeba przyznać, że jako całe społeczeństwo naprawdę bardzo niewiele wiemy na temat tego jak bardzo powszechna w naszej diecie jest żywność modyfikowana genetycznie. Jest ona obecna w ogromnej ilości reklamowanych jako zdrowe soków, dżemów i innych przetworów w postaci syropu glukozowo – fruktozowego. GMO stosuje się w paszach, przez co mięso, które spożywamy już wolne od GMO nie jest. Lubisz słodkie winogrona bez pestek? To klasyczny wytwór specjalistów od modyfikacji genetycznej! Na świecie trwają liczne debaty dotyczące wpływu żywności modyfikowanej genetycznie. Chociaż przeprowadza się rozmaite badania na szczurach oraz monitoruje się stan wielu ludzi korzystających z GMO przeciwnicy zwracają uwagę na fakt, że kilka czy kilkanaście lat badań, to zbyt krótki okres, by móc jednoznacznie ocenić wpływ tego typu technologii na zdrowie człowieka. Wielu naukowców zwraca uwagę, na związek wprowadzania do konsumpcji żywności modyfikowanej genetycznie ze wzrostem zachorowań na nowotwory oraz z otyłością tak widoczną u Amerykanów.
Jak unikać GMO?
Najlepiej przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat produktów zawierających elementy żywności produkowanej genetycznie i przeglądać etykiety ze składem rozmaitych produktów żywnościowych. Bardzo prostym sposobem jest po prostu robienie zakupów w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością. To sklepy, które oferują tylko żywność ze sprawdzonych źródeł, od sprawdzonych ekologicznych dostawców. Do takich sklepów należy między innymi lubelska Staropolska Galeria Smaku.
Niektóre popularne związki GMO:
RBGH genetycznie modyfikowany hormon wzrostu – wielu największych producentów mleka w Stanach Zjednoczonych wycofało go z procesu produkcji.
Syrop glukozo-fruktozowy – produkowany jest między innymi z modyfikowanej genetycznie kukurydzy.
Soja transgeniczna – transgeniczna soja stanowi około 50% upraw biotechnologicznych na świecie
Transgeniczny cukier trzcinowy – wyprodukowany modyfikowanej trzciny cukrowej, trzcina modyfikowana genem pochodzącym od Bacillus thuringiensis (bakterii stosowanej do biologicznej ochrony roślin przed szkodnikami.
Do zagorzałych przeciwników żywności modyfikowanej genetycznie należy Jeffrey Smith. Wydał on najpopularniejszą obecnie książkę na temat Gmo zatytułowaną: „Nasiona kłamstwa. Czyli o łgarstwach przemysłu i rządów na temat żywności modyfikowanej genetycznie” .