Jak dobrze wybrać dywan?

Sofa i dywan w salonie

Dywan zazwyczaj kupujemy wtedy, gdy nasze wnętrze jest już pomalowane i wszystko zostało urządzone. W związku z tym dopasowujemy jego kolorystykę, czy też wzór do obicia mebli, kolorów ścian, zasłon, jak również innych detali. Oprócz tego, jakie wzory ma dywan, niezwykle istotna jest również jego wielkość, czy też długość włosa.

Jak dobrać dobrze dywan? – wymiary

Na początku koniecznie trzeba się zastanowić, czy chcemy, aby dywan przykrywał całą podłogę, czy też zależy nam żeby było widać, na przykład fragmenty podłogi. Jeżeli na podłodze położony mamy przepiękny parkiet, to dobrym rozwiązaniem może okazać się mały dywan, który położymy przy kanapie, w jadalni, czy też przy łóżku w sypialni. Podejmując tę decyzję trzeba mieć również na względzie sposoby jego konserwacji. Jeżeli zamierzamy go odkurzać na trzepaku oraz wietrzyć, to zdecydowanie łatwiej poradzimy sobie z mniejszym dywanem. Warto również przemyśleć, jakiego kształtu ma być nasz dywan. Na rynku znajdziemy zwłaszcza dywany prostokątne, ale sklepy oferują także dywany okrągłe, czy też owalne.

Sofa w salonie i dywan
Gustowny dywan w salonie, dywany https://www.kochamydywany.pl/

Jak dobrze dobrać dywan? – wzornictwo 

Zdecydowanie najbardziej rzucają się w oczy dywany o różnych wzorach w bardzo intensywnych kolorach. W wypadku, kiedy w naszych pomieszczeniach wszystkie inne elementy wystroju są stonowane, a chcemy ożywić nasze wnętrza, to w takim wypadku możemy zdecydować się na zakup dywanu wzorzystego, który dobrze sprawdzi się również w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym z białymi meblami. W przypadku wnętrz retro prężnie klasycznych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup delikatnych dywanów lub takich, które maja nierzucający się w oczy wzór. W wypadku, jeżeli nasze pomieszczenia urządzone są w tak zwanym stylu dworkowym, to zdecydowanie najlepiej wkomponują się w nie dywany typu kobierzec.

Jak dobrze dobrać dywan? – długość włosa 

Dywany nazywane „shaggy”, to nic innego jak dywany z długim włosem, których runo ma co najmniej 10 cm wysokości. Takie właśnie dywany są bardzo miękkie, charakteryzują się dużą sprężystością, jak również zapewniają bardzo dużą izolację przed zimnem. Zdecydowanie najbardziej tego typu dywany będą pasowały do sypialni, ponieważ ich odkurzanie jest bardzo kłopotliwe. Z ich posiadania powinny zrezygnować osoby będące alergikami, jak również posiadacze psów, czy kotów. Wielu producentów dywanów „Shaggy” na dywanach wycina specyficzny wzór, dzięki czemu nadaje mu jedynemu w swoim rodzaju charaktery. Zdecydowanie najpowszechniejszym typem dywanów są te, które mają krótki, około 3 centymetrowy włos. Idealnie sprawdza się one w każdym pokoju, a ich odkurzenie nie sprawi większego problemu.

Jak dobrze dobrać dywan? – gęstość i waga

Zdecydowanie najlepszej jakości dywany, to te mające gęste runo, informacje o jego gęstości możemy znaleźć na metce dywanu. Zawsze trzeba tez sprawdzać jego wagę, ponieważ jeżeli porównujemy ze sobą dwa egzemplarze z tego samego włókna, o podobnej wysokości runa, to podobno lepszej jakości jest ten cięższy.