Jeśli masz korniki na poddaszu, w belkach, czy podłodze – przeczytaj koniecznie!

Wielu ludzi marzy o zbudowaniu drewnianego domu z bali, przypominającego przytulną i klimatyczną góralską chatę i wielu ten pomysł z rozmachem realizuje. Po zakończeniu budowy dom wypełnia się drewnianymi meblami i dekoracjami stając się wymarzonym miejscem zamieszkania dla rodziny i szkodników żerujących i rozmnażających się w drewnie. Mieszkańcy domu zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z obecności tych nieproszonych gości. O ich działaniach dowiadują się z reguły po dłuższym czasie, po zaobserwowaniu w deskach i belkach stropu małych, okrągłych otworków, z  których wysypuje się beżowy proszek. Korniki, bo o nich mowa, to popularna nazwa kilku gatunków owadów bytujących w drewnie przetworzonym. Są one przyczyną bardzo poważnych uszkodzeń drewnianych konstrukcji domów, zwłaszcza belek sufitowych, podłóg drewnianych i słupów podporowych. Niszczą również meble i wszelką galanterię drewnianą. Efektem ich żerowania jest utrata przez drewno konstrukcyjne wszystkich właściwości, a jego wnętrze doprowadzają do konsystencji proszku. Bardzo często zdarza się, że obecność tych szkodników wykrywa się  dopiero przy przeglądzie technicznym stanu domu.

Korniki w belkach dachowych i innych elementach konstrukcyjnych budynku niezwykle trudno zwalczyć samemu. Bezwzględnie trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy świadczą tego typu usługi. Jedną z firm zajmujących się specjalistycznym usuwaniem korników jest firma DREVPOL z Mińska Mazowieckiego. Korniki na poddaszu, w podłodze czy belkach nie stanowią problemu dla fachowców z firmy DREVPOL. Zabiegi przez nich stosowane to: iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy i fumigacja, czyli gazowanie domu lub jego elementów.


Iniekcja ciśnieniowa belek dachowych i krokwi to metoda polegająca na nawierceniu w zaatakowanym drewnie określonej liczby otworów i wprowadzeniu do nich insektycydów. Środek na korniki w belkach jest wprowadzany do otworów za pomocą technologii podciśnieniowej. Iniekcję ciśnieniową stosuje się zwykle do elementów dachu.

Metoda Veloxy jest stosowania tylko w stosunku do mniejszych obiektów i przedmiotów. Polega ona na umieszczeniu w konstrukcji gazoszczelnej przedmiotów porażonych przez korniki. Zwalczanie ich odbywa się przez stopniowe usuwanie tlenu i zastępowanie go azotem na około 3-4 tygodnie. Tą metodą usuwa się insekty z drzwi, mebli itp.

Fumigacja czyli gazowanie domu, poddasza czy dachu poprzedzona jest przygotowaniem budynku poprzez uszczelnienie go specjalną gazoszczelną folią. Następnie na czas od 7 do 14 dni wprowadza się do jego wnętrza gaz interaktywny. Po zatruciu szkodników obiekt poddawany jest wietrzeniu i kontrolnym pomiarom stężeń. Metodę tę wykorzystuje się do dużych obiektów jak budynki, dachy, kościoły itp.

Niezależnie od wybranej metody, wszystkie prace i poszczególne etapy są nadzorowane przez specjalistów posiadających kwalifikacje przewidziane przepisami prawa oraz wieloletnią praktykę. Z oferty firmy korzystają muzea, parafie, jednostki administracji publicznej, a także klienci indywidualni z terenu całego kraju.

Jeśli więc bezustannie zastanawiasz się jak zwalczyć korniki w belkach, podłodze, czy meblach, nie zastanawiaj się dłużej. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzetelnej i kompetentnej firmy DREVPOL.