Najbardziej poszukiwani specjaliści na polskim rynku

Polski rynek pracy – najbardziej poszukiwani specjaliści

Z roku na rok inżynierów, programistów czy informatyków jest coraz mniej. Jest to bardzo odczuwalne na polskim rynku pracy. Pracodawcy alarmują, że to właśnie osoby z takim wykształceniem są najbardziej potrzebne.  Wielu pracodawców przyznało, że ma problem ze znalezieniem osób na odpowiednie stanowiska.  Jak wiadomo nie od dziś istnieje przekonanie, że w Polsce panuje duże bezrobocie. Trzeba mieć na uwadze, że na posadę, o którą się staramy jest bardzo duża liczba kandydatów. Jednak w Polsce istnieje bardzo dużo środowisk pracy, do której cały czas szukane są nowe osoby.  Musimy jednak odpowiednio ich poszukać.

Kto jest najbardziej poszukiwany do pracy?

Na rynku pracy obecnie brakuje handlowców, pracowników obsługujących klientów oraz specjalistów do spraw IT. Bowiem to na nich jest największe zapotrzebowanie na rynku. Popyt na tego rodzaju pracowników w drugim kwartale 2016 roku zwiększył się aż o 24,5%. W trzech dużych sieciach handlowych wzrosły kwoty wynagrodzenia, co możemy traktować, jako dobrą prognozę na zdobywanie nowych pracowników z tego zakresu.

Języki, jako najlepsza inwestycja

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest niezmiernie ważną i potrzebną rzeczą. Niemalże każdy pracodawca wymaga od swojego przyszłego pracownika znajomości języka na takim poziomie, który by pozwalał mu na swobodne komunikowanie się z zagranicznymi kontrahentami.  Zapotrzebowanie na pracowników z tą umiejętnością jest coraz większe. Znaleźć możemy je na przykład ubiegając się o stanowisko call center w firmie, która należy do zagranicznych właścicieli. Największym zapotrzebowaniem mogą cieszyć się przedsiębiorstwa z branży SSC/BPO, ponieważ to właśnie tam szukani są księgowi oraz osoby, które sprawdzą się w obsłudze klienta. Wymagane są tutaj dodatkowo znajomości języków obcych.

Branża IT – najbardziej poszukiwani specjaliści

W branży IT nie od dziś wiadomo, że rąk do pracy jest dużo, ale jednak nie na tyle, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Branża ta rozwija się w Polsce jak i na świecie bardzo szybko. Poszukiwani są tu specjaliści z odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą.  Programiści nie tylko figurują na liście, jako Ci, na których jest największe zapotrzebowanie, ale także, jako Ci, którzy mają zarobki na wysokim poziomie, co może kusząco wpływać na wybór młodych ludzi.  Dodatkowym atutem może być to, że w większości firm organizowane są kursy dla początkujących.

Nie zapominajmy o inżynierach

Inżynierowie w naszym kraju są niezwykle potrzebni. W ciągu ostatnich 5 lat liczba osób z takowym wykształceniem znacznie zmalała. Wielu pracodawców skarży się, ze nie mogą pozyskać oni odpowiednich osób na to stanowisko. Brakuje im inżynierów mechanicznych, elektrycznych i lądowych, co nie zmienia faktu, że z takimi umiejętnościami znajdą pracę, jako inżynier niemalże wszędzie.