Najczęstsze wady wzroku – jakie są przyczyny ich powstawania?

okulista Warszawa

Problemy ze wzrokiem dotykają bardzo dużą liczbę osób. Bardzo często jesteśmy w stanie zapobiegać rozwojowi najróżniejszych wad wzroku, jednakże niestety – nie robimy tego. Najczęstszymi przyczynami pojawiania się problemów ze wzrokiem – jak twierdzi okulista Warszawa – jest zbyt duża ilość czasu, który spędzamy przed komputerem czy telewizorem lub innymi urządzeniami elektronicznymi. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna, która sprawia, że nasz wzrok po prostu się psuje. Prawdą jest jednak, że pojawienia się wielu wad wzroku jesteśmy w stanie uniknąć. Sprawdźmy, z jakimi problemami dotyczącymi prawidłowego działania wzroku zgłaszamy się do okulisty najczęściej.

Astygmatyzm – jak go rozpoznać?

Zdecydowanie jednym z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku jest astygmatyzm. Ta wada wzroku polega przede wszystkim na zaburzeniach związanych z ostrością widzenia. Najprościej obrazuje ją to, co tak naprawdę widzimy w sytuacji, kiedy np. czytamy książkę. Osoby z astygmatyzmem zamiast kropki, będą widzieć przecinek. Co więcej, litery w książce będą miały też bardzo specyficzną poświatę. To bardzo jasne sygnały, które powinny sprawić, że jak najszybciej udamy się do okulisty. Pamiętajmy bowiem, że im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na całkowite zniwelowanie go. 

“Kurza ślepota” – co to właściwie jest?

Innym, równie często występującym problemem ze wzrokiem, jest tzw. “kurza ślepota”. Najprościej rzecz ujmując jest to problem z widzeniem po zmroku. Sposobów leczenia tej przypadłości jest bardzo dużo, jednakże z reguły pacjenci zbyt późno udają się z tą wadą wzroku do okulisty. Wówczas pomocne w leczeniu tej dysfunkcji narządu wzroku mogą być już tylko odpowiednio dopasowane okulary korekcyjne. Przyczyn powstawania kurzej ślepoty należy upatrywać przede wszystkim w nieprawidłowo przygotowanym miejscu np. do czytania. Słabe światło, a co za tym idzie zmuszanie naszych oczu do nadmiernego wysiłku sprawia, że po jakimś czasie wzrok słabnie, a my mamy problem z widzeniem po zmroku.