Praca w transporcie – uprawnienia

Stanowisko pracy związane z transportem czy to krajowym czy międzynarodowym ma z pewnością wiele plusów jak i minusów. Jeśli przymierzamy się do podjęcia pracy w tej branży w pierwszej kolejności kuszą nas przede wszystkim dobre zarobki oraz ciekawy sposób na życie. W końcu daje nam to możliwość podróżowania po miejscach, w których dotąd nie byliśmy. Jeśli więc posiadamy kategorię prawo jazdy C+E nic już nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przygodę w tej branży.

Okazuje się jednak, że życie kierowcy nie wygląda tak kolorowo jakby nam się mogło wydawać. Przede wszystkim pracując w jednej firmie zajmującej się spedycją czy transportem okazuje się, że kierowcy jeżdżą nieustannie tymi samymi trasami. Może również okazać się, że będziemy musieli spędzić samotnie wiele długich godzin na autostradach. W dodatku samo prawo jazdy C+E nie zawsze wystarczy. Z takimi uprawnieniami możemy oczywiście prowadzić ciężarówkę z przyczepą, ale tylko ….pustą! Dlatego warto najpierw przyjrzeć się dokładnie jakie uprawnienia i kwalifikacje są jeszcze potrzebne do podjęcia pracy w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem. Okazuje się, że aby przewozić nie tylko osoby, ale również i towar należy posiadać świadczący o tym określony certyfikat. Chodzi tutaj dokładnie o Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. Warto w niego zainwestować, gdyż przy zmianie pracy na inną firmę spedycyjną jest to z pewnością dodatkowy atut.

W dodatku kierowca posiadający takie uprawnienia oprócz wykonywania określonych kursów i innych określonych obowiązków może również zajmować się podejmowaniem decyzji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa spedycyjnego. Oczywiście jeśli najpierw upoważni go do tego pracodawca. W dodatku taki certyfikat otwiera jeszcze więcej furtek. Uprawnia bowiem do uzyskania chociażby licencji oraz zezwolenia na wykonywanie krajowego i międzynarodowego zarobkowego transportu drogowego osób lub rzeczy. Oprócz tego uprawnia również do zdobycia licencji spedytora – na wykonywanie pośrednictwa w zakresie wykonywania transportu drogowego rzeczy.

Rozpoczynając przygodę z transportem warto więc zdobyć certyfikat. W tym celu w pierwszej kolejności musimy zainwestować w kurs certyfikat kompetencji, aby podejść go egzaminu.