Recenzje filmowe – dlaczego są potrzebne?

Wiele osób czyta lub ogląda albo słucha recenzji. Warto jednak zastanowić się, dlaczego w ogóle interesuje nas taka forma wypowiedzi, którą jest recenzja. Oczywiście zanim odpowiemy na zadane pytanie, warto określić cel, w którym recenzje są tworzone. Jedno jest pewne – zawsze, kiedy szukamy odpowiedniej książki, filmu, serialu czy chcemy wybrać się do teatru na sztukę, najpierw szukamy recenzji wybranego tekstu kultury. W naszym poniższym artykule, dokładnie wyjaśnimy, dlaczego właściwie czytamy recenzje oraz kiedy sięgamy po nie najczęściej. 

Gdzie publikowane są recenzje filmowe?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, od której trzeba zacząć jest to, gdzie publikowane są najczęściej recenzje filmowe. Współcześnie, możemy je znaleźć przede wszystkim w Internecie – czy to na portalach poświęconych filmom czy na popularnych serwisach video. Nie są to oczywiście jedyne miejsca, w których są publikowane recenzje. Bardzo często pojawiają się one na łamach tematycznych czasopism. Ta forma recenzji cieszy się jednak zdecydowanie mniejszą popularnością – głównie ze względu na swoją dostępność. Znalezienie recenzji wybranego filmu w Sieci jest o wiele prostsze niż np. kupienie konkretnego czasopisma, w którym taka recenzja się znajdzie.

Blogi poświęcone tematyce filmowej

Innym miejscem, w którym możemy znaleźć recenzje filmów, są tematyczne blogi. Wielu influencerów podejmuje się recenzowania wybranych tekstów kultury, a jedną z największych zalet takich recenzji jest możliwość dyskusji pod danym tekstem, oczywiście w sekcji komentarzy. Warto też zaznaczyć, że recenzje publikowane na blogach, najczęściej dotyczą aktualności filmowych – możemy mieć zatem pewność, że opinia na temat danego filmu, jest pisana “na świeżo”  i z pewnością będzie ona miała przełożenie na to, czy warto dany film obejrzeć, czy też nie. Recenzje, które publikowane są na blogach nie zawsze są jednak pisane przez osoby zawodowo zajmujące się kinem – nie oznacza to jednak, że te teksty są w jakimkolwiek stopniu gorszej jakości od tych, które tworzone są przez profesjonalistów.