Skuteczna terapia dla osób uzależnionych od narkotyków

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od mnóstwa rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż przedmioty od których się uzależniamy są bardzo różnorodne wszystkie uzależnienia wyróżniają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie umieją przyznać, że mają poważny problem.


Istotę uzależnienia właściwie pojmują jedynie inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Początkowym objawem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej koncentruje całą naszą uwagę i jeśli chociaż na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się codziennymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i spokój wewnętrzny znikają, a myśli zaczyna wypełniać jedynie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od papierosów nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z wielu przyjemności na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.


Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko inne, odbiera możliwość decydowania o sobie, choć ludziom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one posiadają kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zauważy, że to już nie jest jej wybór, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać długie lata.
Obecnie w Polsce istnieje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, znajdujący się w Nowym Sączu na urokliwym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od miejskiego zgiełku. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią terapeuci, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź dostrzegłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i daj szansę sobie oraz swoim bliskim. Każdy bowiem zasługuje na to, aby być panem swojego życia.