Czy Gewerbe wymaga meldunku?

Gewerbe bez meldunku

Prowadzenie firmy w Niemczech, jest znacznie łatwiejszy niż ma to miejsce w Polsce. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele, a jedną z nich jest minimum formalności które musimy spełnić aby taką działalność założyć. Co więcej, Gewerbe bez meldunku w Niemczech to obecnie standard. Czym jednak jest Gewerbe? Co kryje się pod tym określeniem? Na te, jak również i na wiele innych pytań związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Co to jest Gewerbe?

Zanim zaczniemy dokładnie wskazywać korzyści związane z prowadzeniem własnej działalności na terenie Niemiec, należy wyjaśnić pojęcie, którym jest Gewerbe, czy też Gewerba. Najprościej rzecz ujmując, jest to nic innego jak wpis do ewidencji działalności gospodarczej która jest prowadzona na terenie Niemiec. Dotyczy ten wpis zarówno osób które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą jak również i  tych, które zatrudniają pracowników. Uzyskanie tak zwanej gewerby jest pierwszym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec.

Czy aby uzyskać Gewerbe konieczny jest przedstawienie meldunku?

Wiele osób, które planują założenie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, zastanawia się czy niezbędne będzie do tego celu przedstawienia tak zwanego meldunku. Obecnie, w świetle obowiązującego prawa na terenie Niemiec, obowiązek meldunku został zniesiony. Co za tym idzie prowadzenie własnej działalności na terenie Niemiec, nie wymaga przedstawienia adresu zameldowania. Nie oznacza to jednak że adres ten nie będzie nam w ogóle potrzebny w przypadku zakładania naszej działalności gospodarczej. O ile nie musimy go przedstawiać w przypadku składania wniosku o Gewerbe, o tyle w przypadku zakładania konta bankowego może się on okazać już niezbędny. Prowadzenie firmy budowlanej na terenie Niemiec nie wymaga także wskazywania adresu pod którym prowadzimy taką firmę – do tego celu wystarczy jedynie adres wirtualny. Natomiast, jeśli zakładamy konto firmowe w banku zarówno meldunek, jak i adres pod którym prowadzimy naszą firmę, będą niezbędne.