Czy można kupić ręcznie malowaną ikonę do mieszkania?

ikony sklep

Ikony, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów sztuki sakralnej prawosławia. Najczęściej możemy je spotkać w zabytkowych cerkwiach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy posiadać ikony we własnym mieszkaniu. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy planujemy dokonanie zakupu ikony? Sklep, w którym chcemy taki zakup sfinalizować, powinien przede wszystkim specjalizować się w tego rodzaju artykułach. Istotne będzie także to, aby ikona była wykonana ręcznie – tylko takie obrazy możemy uznać za wiarygodne. W naszym niniejszym artykule, dokładnie przybliżymy państwu kwestię związaną z zakupem wysokiej jakości, estetycznie wykonanych ikon.

Jak powinna być wykonywana wysokiej jakości ikona?

Zdecydowanie najistotniejszym aspektem, jeśli chodzi o zakup ikony, którą powiesimy w naszym domu lub mieszkaniu, jest sposób jej wykonania. Te oryginalne ikony, które znajdują się w cerkwiach, były wykonywane ręcznie i tak też należy wykonywać te, które kupujemy na własny użytek. Kopiowanie czy kalkowanie scen znajdujących się na tego rodzaju obrazach, jest niedopuszczalne. zadbajmy zatem o to, aby wybrana przez nas ikona była wykonana przez artystę plastyka w całości ręcznie. Oczywiście, to nie jest jedyny czynnik na który należy zwrócić w tym aspekcie uwagę.

Ikona – na czym powinna być wykonana? 

Ostatnią kwestią, wcale choć wcale nie najmniej istotną jest to, na czym zostanie namalowana ikona. Co do zasady, przyjmuje się że tego rodzaju obrazy powinny być malowane na drewnie. Wykorzystuje się w tym celu specjalnie przygotowane deski. Nie oznacza to jednak, że nie można dokonać zakupu ikony, która jest namalowana na płótnie. Niezależnie jednak od tego, na czym zostanie stworzony taki obraz, warto zwrócić uwagę na sposób jego wykonania, trwałość a także na to, czy znajduje się na nim podpis artysty, który go wykonał. Pamiętając o tych  kwestiach, z pewnością  będziemy w stanie dokonać zakupu obrazu wysokiej jakości, wykonanego estetycznie i z zachowaniem zasad sztuki  malarskiej.