Gotowe projekty domów – najczęstsze dylematy

Projekt domu, kask i narzędzia budowlane

Większość osób planujących budowę domu decyduje się na wybór gotowego projektu domu, a nie projektowanie całego budynku od nowa. Jest to oczywiście optymalne rozwiązanie dla większości inwestorów, ale oczywiście wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.

Projekty domów – bardzo różnorodna oferta

Przystępując do poszukiwania gotowego projektu domu jednorodzinnego zapewne bardzo szybko zauważysz jak ogromny wybór tego typu planów architektonicznych jest dostępna w serwisach internetowych oraz typowych, papierowych katalogach projektów. Wynika to po prostu z faktu, że wraz z rosnącym popytem na budowę domów jednorodzinnych w Polsce ciągle powstaję nowe pracownie architektoniczne i każda z nich ma ogromną chęć sprzedawania opracowanych przez siebie typowych projektów domów.

Jak zatem w takim gąszczu rozmaitych ofert znaleźć projekt optymalnie dopasowany do naszych potrzeb, jednocześnie nie przesiadując nad tą sprawą całych tygodni? Przecież wybór projektu domu, to dopiero początek całego procesu budowy, trzeba zachować siły przede wszystkim na realizację umowy :). Otóż bardzo dobrą opcją jest korzystanie z serwisów internetowych, na których znajdziemy projekty domów rozmaitych pracowni architektonicznych z całego kraju. Tego typu portale pośredniczące w zakupie udostępniają rozmaite funkcjonalne wyszukiwarki projektów – umożliwiają one przeszukiwanie ofert według rozmaitych parametrów, tj między innymi: powierzchnia użytkowa domu, budowa dachu, ilość kondygnacji, wielkość garażu czy rodzaj podpiwniczenia. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do tych, które możliwie najlepiej odpowiadają naszym oczekiwaniom, potrzebom. Jednak korzystając z tego rozwiązania warto pamiętać, że pomimo wielu niezaprzeczalnych, niepodważalnych zalet ma ono też pewne znaczące minusy, jednym z nich jest kwestia autorstwa danego projektu.

Projekt domu Maja
Projekt domu Maja, pracownia projektowa Dominanta

Gotowy projekt domu od sprawdzonego autora

Poszukując rozmaitych usług lub produktów na ogół zwracamy uwagę na opinie o danej marce lub o ewentualnym producencie. Czy długo utrzymuje się na rynku? Czy klienci są zadowoleni z jakości usług lub produktów? Czy tym bardziej nie powinniśmy zastanowić się nad tymi kwestiami wybierając gotowy projekt domu? Przecież zazwyczaj jest to inwestycja na całe życie. Na prawdę warto orientować się w tym, jakie doświadczenie architektoniczne mają rozmaite pracownie architektoniczne. Warto przy tym pamiętać, że wiele pracowni projektowych woli inne metody docierania do swoich potencjalnych klientów niż serwisy pośredniczące. Aby znaleźć ich projekty można po prostu poszukiwać w wyszukiwarkach stron internetowych z katalogami projektów domów tych wybranych, pojedynczych pracowni projektowych.


Autorskie projekty domów
http://projekt-od-autora.pl/
projekt domu bezpośrednio od autora projektu!


Układ pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Zastanowienie się nad potrzebami związanymi z rozkładem pomieszczeń w nowym domu to jedna z podstawowych spraw. Jeszcze przed wyborem projektu domu warto się zastanowić czy na przykład potrzebujemy domu z dwiema kondygnacjami, czy może odpowiada nam bardziej dom parterowy? Jak wiele potrzebujemy sypialni? Czy w projekcie domu potrzebne będzie uwzględnienie dodatkowych pomieszczeń na pralnię, pracownię czy strefę relaksu? Im więcej konkretów będziemy potrafili wymienić, tym szybciej znajdziemy projekt optymalnie odpowiadający naszym potrzebom.