Jak istotna może okazać się szybka wizyta u dermatologa

Funkcjonowaniem naszej skóry, włosów oraz paznokci, jak również ich przeróżnymi zmianami zajmuje się lekarz dermatolog. Bada on wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie naszej skóry i szuka przyczyn zaistniałych zmian. Mogą to być choroby bakteryjne bądź wirusowe skóry, grzybice, trądzik młodzieńczy czy często spotykana łuszczyca.
Niejednokrotnie w celu uzyskania sukcesu terapeutycznego dermatolog musi współpracować również z innymi specjalistami. Różnego rodzaju zmiany skórne mogą być bowiem następstwem różnego rodzaju schorzeń wewnętrznych. Należą do nich nowotwory, zmiany hormonalne, alergie lub choroby zakaźne.
Jeśli więc zmiany pojawiającej się na naszej skórze utrzymują się przez dłuższy czas i nie jesteśmy w stanie sami z nimi nic zrobić, nie warto odwlekać wizyty u dermatologa. Specjalista może okazać się tutaj niezastąpiony. Brak szybkiej diagnozy, a w konsekwencji i leczenia w przypadku nowotworów, może mieć bowiem ponure konsekwencje. Dermatolog sprawdzi niepokojące nas zmiany. Jeśli nie są one zbyt groźne szybko zaleci odpowiednie lekarstwa oraz zabiegi przyspieszające ich usunięcie. Zdarza się jednak, że nie jest w stanie ocenić gołym okiem zaistniałych zmian. Używa wtedy dermatoskopu z wbudowaną lampką, która powiększa pole widzenia, dzięki czemu umożliwia szczegółowe oględziny wybranego kawałka skóry. Gdy stwierdzi natomiast, że zmiany skórne są wynikiem innej choroby skieruje nas do właściwego specjalisty.
Często zdarzają się również zmiany skórne oraz uczulenia u najmłodszych pacjentów. Ważne, aby w tym przypadku udać się do specjalisty, który szybko wprowadzi właściwe leczenie. Choroby skórne w przypadku małych dzieci rozwijają się bowiem bardzo dynamicznie, dlatego tak istotna jest szybka reakcja. Poza tym wielokrotnie może okazać się potrzebny stały kontakt i opieka specjalisty. Gdzie szukać pomocy w takim przypadku? Odwiedźcie w pierwszej kolejności Klinikę Zdrowia i Urody DUO MEDICA. Pracują tam bowiem wspaniali lekarze wielu specjalności. Najlepszy dermatolog Katowice? Znajdziecie go również właśnie tam!