Jakie drewno może zostać oddane do skupu?

skup drewna s2a s2b

O tym, że drewno s2a s2b oddajemy do skupu, wie chyba każdy. Nie każdy jednak rozumie to, czym dokładnie jest klasyfikacja, którą jest drewno s2a oraz s2b. To dwa, bardzo konkretne rodzaje drewna, które przeznaczone są do najróżniejszych celów. W naszym poniższym artykule, dokładnie wyjaśnimy państwu czym jest drewno typu s2a oraz s2b, jak również wskażemy na to, w jaki sposób powinien działać każdy, dobry skup drewna s2a s2b. Dowiecie się również tego, jakie wymogi należy spełnić, aby drewno do tego rodzaju skupu mogło zostać dostarczone.

Co to jest drewno typu s2?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest klasyfikacja jakościowo-wymiarowa. To właśnie ona odpowiada za typologię drewna. Drewno typu s2a i s2b, to najczęściej papierówka sosnowa. Innymi słowy, drewno typu S2 jest surowcem, który wykorzystywany jest do produkcji wyrobów drewnianych. 

Co do zasady, drewno to w żadnym wypadku nie może zostać przeznaczone na opał. Niestety, nadal zdarza się, że właśnie drewno typu S2 jest wykorzystywane jako opał kominkowy. Takie działanie, nie jest do końca zgodne z prawem.

S2a i S2b – jaka jest między tymi rodzajami drewna różnica?

W skupie drewna, surowiec ten dzielony jest na dwie podgrupy – s2a oraz s2b. To, do której grupy trafi dane drewno, zależne jest od grubości jego wału. Minimalna grubość wału drewna, które klasyfikowane jest jako S2 wynosi 1 m. Drewno typu papierówka, powinno mieć minimalną szerokość wału określoną jako 2,5 m. To właśnie tego typu surowiec jest wykorzystywany do produkcji blatów lub innych wyrobów drewnianych. Co ciekawe, drewno typu papierówka s2a, może być zastosowane jako opał. Zupełnie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o drewno typu s2b, czyli tak zwaną papierówkę z wyborem.  Standardowa długość takiego drewna powinna wynosić 2,5 m. Najczęściej stosowane jest ono do wyrobu palet. Ze względu na zdecydowanie wyższą jakość tego rodzaju drewna, pod żadnym pozorem nie jest ono wykorzystywane jako surowiec opałowy. Co więcej, cena drewna typu s2b jest zdecydowanie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku podgrupy s2a. Klasyfikacja drewna odbywa się na miejscu w skupie. Ważne jest to aby prawidłowo ją przeprowadzić, ze względu na jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie danego surowca.