Prowadzenie magazynu w małych przedsiębiorstwach handlowych

Każdy, kto zakłada  firmę handlową  prędzej czy później zaczyna gubić się w zarządzaniu swoimi towarami handlowymi . I choć prowadzenie magazynu nie jest obowiązkiem w jednoosobowej działalności gospodarczej, to czasami naprawdę warto na stałe wprowadzić gospodarkę magazynową.

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie decyduje się na prowadzenie magazynu, a gospodarka magazynowa bardzo przydaje się przy wysokich obrotach towarowych oraz przy dużej różnorodności towarów. Magazyn może w dużym stopniu usprawnić  pracę oraz wprowadzić stały porządek w naszym przepływie towarowym.  Najlepszym wyjściem jest zakup profesjonalnego oprogramowania magazynowego np. LoMag.  Program zagwarantuje bieżący dostęp do aktualnych stanów magazynowych, pomoc w  wystawianiu faktur i innych dokumentów koniecznych do prowadzenia magazynu, a także kontrolę strat w razie zniszczenia  lub utraty towaru.  System pozwala także na bieżącą kontrolę sprzedaży i aktualizację stanów magazynowych.

Osoba, stawiająca pierwsze kroki w prowadzeniu działalności gospodarczej zazwyczaj do przechowywania towarów wykorzystuje przestrzeń wygospodarowaną z powierzchni własnego domu lub mieszkania. Często prowizorycznym magazynem staje się garaż lub przydomowa komórka.  Nie jest to błędem, gdyż nie ma wymogów dotyczących gospodarki magazynowej dla małych przedsiębiorstw.  Warto jednak zastanowić się nad wyodrębnieniem lub wynajęciem  specjalnej powierzchni  magazynowej. Jest to dobrze widziane przez kontrahentów,  gdyż usprawnia przywóz i odbiór towarów, a miejsca ich składowania są specjalnie wydzielone, co sprawia, że  panuje porządek nie tylko w dokumentacji magazynowej, ale także w miejscu składowania towarów.

Wydzielenie lub wynajęcie przestrzeni magazynowej może się także okazać dla przedsiębiorcy bardzo opłacalne, ponieważ utrzymanie takiego miejsca  stanowi  koszt uzyskania przychodów. Również zakup budynku przeznaczonego na magazyn będzie stanowić tego typu koszt, jednak wiąże się to dla przedsiębiorcy z posiadaniem  dużych zasobów finansowych, niezbędnych do sfinansowania takiej inwestycji.

Niezależnie od tego, czy posiadamy dużą przestrzeń magazynową, czy też nie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na zaprowadzenie porządku w zarządzaniu towarami w naszym przedsiębiorstwie.